Committees

 

KENDRIYA VIDYALAYA NO 1 SHAHIBAUG AHMEDABAD

INSTITUTIONAL PLANNING COMMITTEES (2019-20)

S. No

Name of Committee

I/C

Member

Member

Member

Member

Member

Scope of work

CO-ORDINATION

1

Co-ordination committee

Smt Vandana Badola

PGT-Physics

Smt. Pramila

PRT

Ms. Kavita Sinha

PRT (I/c) Primary

 

 

 

Coordinating the various activities in the school

2

Cluster coordination

Sh T.M Desarla

VP

Computer Instructor I

Smt Richa Mehra

PRT

Sh A.S. Modi

PGT-CS

 

 

Collection of information cluster vidyalaya & its compilation and its transmission of higher authorities

3

Staff Meeting

Sh P.S. Rathod

Sh L.S. Solanki HM

Smt. Neelima Srivastav

 

 

 

To maintain the registers and organize the meeting.

 

ACADEMIC

1

Committee for Institutional Plan & advise

Sh T M Desarla

Vice Principal

Shri L.S.Solanki

(H.M)

Sh A.S. Modi

PGT-CS

 

Smt. Vandana B

PGT-Physics

 

 

 

2

Academic Advisory Committees  – Secondary & Sr Secondary

Section)

Sh T M Desarla

Vice Principal

Smt Vandana Badola

PGT-Physics

 

Sh. U.K.Jha

PGT-

History

NARINDER SINGH JASSAL

PGT-Eco

Sh. Viral Trivedi

PGT-Eng

 

Organizing monthly meeting for the improvement of result , remedial classes, stress on technology based teaching-learning, steps for improvement of result& any other.

Equip Coordination

3

Academic –Primary

Shri L.S.Solanki

(H.M)

 

Smt Prameela

PRT

Smt. Rajni Naik

PRT

Smt. Simi Dasani

PRT

 

 

Planning for effective implementation of CMP& its monitoring & any other

4

Compensation of Academic Loss Programme

PGT Maths

Sh. Ramesh Chandra

All Subject Teachers

 

 

 

To prepare the timetable for the students who have miss the classes on account of sports or any other KVS activities.

 

(ADMISSION)

1

Admission (Primary Section)

Smt Hema Mehta,PRT

Smt. Prameela PRT

Shri Ketul Kapadiya

PRT

Sh Haresh Parmar –PRT

All Class teachers

 

Printing of forms, Distribution of admission forms, collection of duly filled forms , computerization & checking  Uploading of admission guidelines ,Preparation of list of selected candidates strictly  in accordance with admission guidelines and its display on School web site

2

Admission(Secondary & Senior SecondarySection)

Shri R.N.SINGH

PGT-Physics

Shri A S Modi

PGT,CS

Shri K T Dabhi

TGT,Social Studies

 

Shri Anju Bala

TGT-SST

 

 

Printing of forms, Distribution of admission forms, collection of duly filled forms , computerization & checking  Uploading of admission guidelines ,Preparation of list of selected candidates strictly  in accordance with admission guidelines and its display on School web site

 

 

(TIME TABLE)

1

Time table and Arrangement

Secondary &  Sr Secondary Section

Sh. P.K.khadelwal

PGT-Maths

(I/C)

Shri Ketan Shah

TGT-Eng

Shri Bipin Mudethia

TGT-Maths

Sh KS Chauhan

PGT-Eng

 

 

Preparation of time table in the month of March, making arrangement before starts of assembly, Informing contractual teacher from panel, recess time table, entry and exit time-table, Wednesday time table, remedial class time-table, Technology aided lesson   Time table, Swimming  time table for classes

2

Time table and ArrangementPrimary Section

Smt Indu Sharma

PRT

Mr Ketul Kapadia

PRT

 

 

Smt. Nayana Padia

PRT

Smt. Kavita

PRT

 

 

 Preparation of time table in the month of March

 

(EXAMINATION)

1

Examination(Internal) Primary Section

Sh Pinakin Valand

PRT

Smt Prameela M

PRT

Smt Pinal Patel

PRT

Sh Jignesh Rathod

PRT

 

 

Registration of firms for the purchase of examination material in the month of March

 

2

Examination(Internal) Secondary &  Sr Secondary Section

Sh. Praveen K

PGT-Maths

I/C

Smt. Shubhali Chauhan

PGT-Bio

Shri A S Modi

PGT-CS

Shri P S Rathod TGT-Sanskrit

 

Smt Savita Singh

TGT- Maths

Sh Rajendra Diwan

TGT-English

Registration of firms for the purchase of examination

material in the month of March&, conduct of examinations smoothly& any other

3

Examination(External)& CBSE

Mr J.L.Agarwal

PGT-Chem

I/c

Shri A S Modi

PGT-CS

Shri P S Rathod

TGT-Skt

Shri K T Dabhi

TGT-SST

 

 

Registration of firms for the purchase of examination

material in the month of March&, conduct of examinations smoothly& any other

 

(C C A)

1

CCA(Primary)

Smt  Kavita S,

PRT

Smt Damyanti Lone,

PRT

Smt. Pallavi

PRT

Sh. R.J. Dave

PRT

Ms. Kanchan Rathod

PRT

 

Preparation of CCA Calendar.

Planning for school level and cluster level activities with special efforts for  mass participation in various activities, morning assembly etc.

2

CCA(Secondary)

Smt Vandana Badola

PGT-Physics

I/C

Smt Madhuri Singh TGT-Hindi

Smt. Aditi

Agarwal

TGT-BIO

Shri P S Rathod

TGT-Sanskrit

Shri K T Dabhi

TGT-SST

 

Preparation of CCA Calendar

Planning for mass participation in various activities as per CCA calendar of activities & any other

3

Morning Assembly

PRIMARY

Mrs.Damyanti Lone

Mr. R.J. Dave PRT

Mr. Haresh Parmar

Dr Shweta Rathod

 

 

 

4

Morning Assembly

 

Shri Ramesh Chandra,

TGT(P&HE)

 

Dr Shweta Rathod

PRT(Music)

 

Shri Abhishek Singh

TGT(WETR)

All CCA I/C

All House Masters

 

Preparation of duty distribution chart well in advance & seating arrangement during CCA period

5

Vidyalaya Patrika

 

 

Smt Vandana Badola

PGT-Physics

 

Smt Madhuri Singh

TGT,Hindi

Shri Ketan Shah

TGT,English

Shri Jaswant Charan

TGT(Art)

 

Sh. A.Modi

PGT-CS

Sh KS Chauhan

PGT-Eng

Collection of articles from students

Sorting of best articles

Printing of school magazine

Distribution of magazine upto Aug

 

 

 

 

 

(SUBJECT – COMMITTEE )

1

Primary Section

Smt L S Solanki,HM

English

Smt Hema Mehta

EVS

Sh Jignesh R

PRT

HINDI

Shri Nita Tiwari

PRT

MATHS

Smt. Richa Mehra

PRT

 

Conducting meeting and writing minutes

2

Language Committee

A)English, Hindi & Sanskrit

Sh Viral Trivedi

PGT-Eng(I/C)

Shri T.J. Makwana

TGT-SKT

Shri Rajendra Diwan

 

Smt Sarita Dubey

 

Smt. Madhuri Singh

TGT-Hindi

Sh KS Chauhan

PGT-Eng

Subject committee meeting on  last working day , discussion on KVS circular and  its strictly compliance ,planning for exhibition and other activity in advance, Question paper discussion, inviting outside lectures, giving demo lesson, organizing exhibitions, competitions & any other

3

B)Maths

Mr Praveen Khandelwal

PGT- Maths

PGT-Maths

Ms. Savita Singh

TGT-Maths

 

 

 

To organize Maths Olympiads.

 

4

C)Science

(Physics, Chemistry, Biology &Comp Sc)

Smt Vandana Badola

PGT-Physics

All PGTs-Phys,Chem,Bio, CS

 

Smt Hemlata Bhambhani

Smt. Aditi Agrawal

TGT-Bio

Sh. Nandlal Soni

TGT-Bio

 

To organize science exhibitions – vidyalaya, cluster, regional, National level

5

D)Social Science

(Social Science & Commerce Stream)

NARINDER SINGH JASSAL

PGT Economics

Shri Mukesh Rathod

PGT Commerce

All TGTs S St

 

 

 

To organize Social science exhibitions – vidyalaya, cluster, regional, National level

6

E)Misc Subjects

(Games & Sports,SUPW, Art&Craft,

Shri Jaswant Charan

TGT(Art)

 

Sh Ramesh Jangid

Sh Abhishek

All Misc subject teacher

 

 

 

7

SUPW Department

Shri Abhishek Singh

TGT(WETR)

 

Shri Jaswant Charan

TGT(Art)

Smt Disha Shah

PRT

 

 

 

Downloading split-up syllabus from KVS web-site & its distribution, setting of  workshop

8

Music Department

Dr Shweta Rathod

PRT(Music)

 

Smt Madhuri Singh

TGT, Hindi

Smt Damyanti Lone

PRT

 

 

 

 

9

Computer Department

E-Learning & Website Updation

Smt. Vandana Badola

PGT-Physics

Shri A S Modi

PGT,CS

Shri Ketul,

PRT

Computer Instructor (Primary)

Computer Instructor

(Secondary)

Smt. Anju Bala

PGT-Chem

As per KVS directive ,any other

10

Teaching Aid,Activity room &

Resource room

Primary Section

Sh L S Solanki,HM

Sh Pinakin Valand

PRT

Sh Haresh Parmar

Ms. Kanchan

PRT

 

 

Optimum use of teaching aids for effective learning  & making resource room more & more informative, any other

11

Laboratories Junior Science Lab

Smt Hemlata Bhambhani

TGT-Bio

 

Smt Aditi Agarwal

TGT-Bio

Sh Nandlal Soni

TGT-Science

 

 

 

1)Preparation of condemnation list         2) Physical verification

3) Class wise list of Experiments            4) requisition list & purchase of lab equipments  5) Display of experiments performed by the students 6) timely completion of experiments

12

Back 2 Basic

Smt. Madhuri Singh

Sh K.D.Shah

Smt. Aditi Agrawal

Sh Vinod Kumar

Smt Prameela M

Smt Nita Tiwari

As per KVS Norms

 

(CLUBS)

1

Mathematics Club

Sh Shiv Kumar Bhavsar

PGT-Maths

Mrs Savita Singh

TGT-Maths

Sh C.P.Sing

TGT-Maths

Smt Prameela M

PRT

Smt Sunita M

PRT

 

Preparation of charts and project which help in understanding  the subject, organizing quiz competition , motivatingstudents for mass participation in science exhibition

2

Science Club

(Physics, Chemistry, Biology & Comp Sc)

Shri R.N.SINGH

PGT-Physics

Smt Anju Bala

PGT-Chem

 

Smt Shubhali Chauhan,

PGT-Biology

 

Smt. Aditi

Agarwal

TGT-BIO

Smt Hemlata B

TGT-BIO

Sh Nandlal Soni

TGT-Science

Celebration of national and international days in assembly, Special items on `` Scientists & their inventions/ discoveries, in the assembly.

Conduction of science quiz

Motivating students for mass participation in science exhibition

 

3

Social Science Club

(Social Science & Commerce Stream)

NARINDER SINGH JASSAL

PGT-Eco

Shri Mukesh Rathod

PGT-Com

Sh U.K.Jha

PGT-History

Shri K T Dabhi

TGT-SST

Smt Anju Bala

TGT-SST

Ms.

Neelima Srivastav

 

Preparation of charts and project which help in understanding  the subject, organizing quiz competition , motivatingstudents for mass participation in social science exhibition

 

4

Integrity Club/ Sadbhavna Club

Shri K T Dabhi

TGT-SST

Shri T.J. Makwana

TGT-Sanskrit

Sh Ketan Shah

TGT-English

Sh R.j. Dave

PRT

Smt Sunita Mesariya

PRT

 

 

5

Nature Club/Eco Club(Secondary )

Smt Aditi Agarwal

TGT-Bio

Ms Hemlata Bhambhani

TGT-Biology

Shri Rajendra Diwan

TGT,English

Shri Abhishek Singh

TGT(WETR)

Sh Nandlal Soni

TGT-Science

 

Plantation in school campus , celebrating world environment day , earth day , Mahotsava day and giving projects on scientific name of plants in school campus, taking topics about environment and eco system in garden

6

Adventure Club

Sh. P.S. Rathod

TGT-SKT

Sh. Rajendra Diwan

TGT-English

Smt. Sarita Dubey

TGT-Eng

Smt. Anju Bala

TGT-SST

 

Sh C.P. Singh

TGT-Maths

 

 

7

Library Committee and Readers Club

Ms Areena Anjan

Librarian

Shri Viral Trivedi

PGT,English

Dr. Rekha Maitrak

PRT

Smt. Rajni Naik

PRT

Ms. Neelima Srivastav

PGT

Sh KS Chauhan

PGT-Eng

Automation of Lib. Updating with KVS directives, installation of projector, slid show on book review, moral values ,insist on reading habit ,purchasing books Hindi  & English as per KVS norms,

8

Rajbhasha Kalyan Samiti

Smt Madhuri Singh

TGT,Hindi

Shri Haresh Parmar

PRT

Smt Sunita Mesariya

PRT

 

 

 

 

keeping record of Hindi & English circular / letters received and dispatched,Sending quarterly Rajbhasha report,Attending Rajbhasha meeting

 

9

Rajbhasha Records

Smt Madhuri S

TGT-Hindi

TGT-Hindi

PGT-Hindi

 

 

 

To maintain the registers and organize the meeting and to send Trimasik Report regularly.

10

Art & Craft

Shri Jaswant Charan

TGT(Art)

Shri Abhishek Singh

TGT(WETR)

Smt Simi Dasani

PRT

Mrs. Kavita Sinha

PRT

Smt Neeta Salvi

PRT

 

Framing of syllabus & its implementation and monitoring

11

Vocal & Dance

Dr Shweta Rathod

PRT(Music)

 

Smt. Damyanti Lone

PRT

Smt Madhuri Singh

TGT,Hindi

Miss Kanchan Rathod

PRT

Smt Pallavi Parmar PRT

 

Framing of syllabus & its implementation and monitoring

12

Health & Hygiene

Primary

 

Smt Indu Sharma

PRT

Mrs Dishaben Shah

PRT

 

Smt Simi Dasani

PRT

Sh Jignesh Rathod

PRT

Sh Ketul Kapadia

PRT

Counsellor &

Nurse

 

 

(SPORTS / SBSB)

1

Games & Sports(Primary Section)

Sh Haresh Parmar ,

PRT

Shri Ketul,

PRT

Ms. Afrozmal

PRT

Ms Neeta Salvi  PRT

Smt Nayana Padia PRT

 

Preparation of cluster sports meet under CMP

 

 

 

2

Games & Sports(Senior & Sr Secondary

Section)

Shri Ramesh Chandra

TGT(P&HE)

 

Smt. Areena Anjan

Lib

Shri P S Rathod

TGT,Sanskrit

Shri Rajendra Diwan

TGT,English

Sh Abhishek Singh

WET

 

 

Registration of firms for the purchase of Sports and games item in the month of March, Selection of teams in the month of April

Coaching camp during summer vacation, Preparation of cluster and regional sports meet in the month of July, Sports day celebration in the month of Nov

 

3

Medical Check up

Smt Anju Bala

PGT-Chemistry

Sh  Ramesh

PET

Shri Abhishek Singh

TGT(WET)

Doctor

Counsellor

Nurse

Haresh

Ketul

Anupam

Planning of  two times medical check-up of each class and keeping record of medical history

4

Career Guidance & Counselling

Sh KS Chauhan

PGT-Eng

Smt Shubhali Chaihan,

PGT-Biology

Sh Ketan Shah

TGT-English

Mrs. Kavita Sinha

PRT

Smt Richa Mehra

PRT

Sh U.K.Jha

PGT-History

Organizing seminar on career guidance & counselling

5

Swimming    Pool monitoring

Sh. T. M. Desarla

(Vice-Principal)

Sh Ramesh Jangid

TGT-P&HE

Smt Madhuri Singh

TGT-Hindi

&

All Coaches

Sh P.S Rathod

TGT-SKT

 

 

Ensuring that No shops should be open, No construction work is going on at swimming pool premises, the concessionaire is adhering to the contract norms with KVS authorities.

Keeping record of students going in and out of swimming pool, safety and security of students, teacher accompany with them

 

 

 

 

 

(KVS FLAGSHIP PROGRAMS)

1

Scout & Guide activities

Shri T J Makwana,

TGT-Skt  I/C

 

MS Sarita D

TGT-Eng

Ms. Areena Anjan

Librarian

 

 

 

Motivating the students to join Scout & Guide activities,updating with KVS circular

2

Cubs & Bulbul activities

Shri Jignesh Rathod

PRT

 

Shri Harish Parmar

PRT

Smt. Pallavi Parmar

(I/C)

Smt Neeta Salvi,PRT

Dr. Rekha Maitrak

PRT

 

Smt. Nayana Padia

PRT

Selection of students and to give proper training.

Celebration of  Thinking Day

3

NCC

Shri Rajendra Diwan

TGT,English

Miss Areena Anjan

Librarian

 

 

 

 

Selection of students and to imparting proper  training

4

Shala Darpan

Sh Ashvin  Modi

Sh Ketul Kapadia

PRT

Sh Abhishek

W.E.T

Computer Instructor – I & II

 

 

As per KVS direction provided time to time

5

Awakened Citizen Program

Sh Ketan Shah

TGT-Eng

Smt Madhuri Singh

TGT-Hindi

Smt. Hemlata Bhambhani

TGT-BIO

Sh U.K,Jha

PGT-History

Sh Nandlal Soni

TGT-Science

 

To follow the timetable and send the reports timely.

6

Olympiads

Sh R.N.Singh

PGT-Phy

Sh Praveen K

PGT-Maths

Sh Nandlal Soni

TGT-Science

Smt Aditi Agarwal

Sh J.L.Agarwal

 

To conduct the exams and encourage the students to participate in it.

7

Tarunotsava

Smt. Vandana Badola

Sh Ramesh Chandra

Sh Jaswant Charan

Computer Instructor

 

 

To organize it for the students passing X in the month of April by arranging various classes.

8

Jigyaasa

Smt Vandana Badola

Sh R.N.Singh

Sh J.L.Agarwal

PGT-Chemi

 

 

 

To organize it with the help of CSIR

9

Anandwar

Sh L.S. Solanki

HM

ALL

PRT’s

 

 

 

 

To organize it on every Saturday with the help of teachers, parents and guest faculties.

10

Spic-Macay/

Roots 2 Routes

Smt Vandana Badola

Smt Madhuri Singh

 

 

 

 

 

11

Reuse of children’s book in the school

Smt. Areena Anjan

Lib

Sh L.S. Solanki

HM

Sh KS Chauhan

PGT-Eng

All

Class Teachers

 

 

To encourage students to donate books

12

Community Participation

Sh L.S. Solanki

HM

Smt Richa Mehra

PRT

Smt. Damyanti Lone

PRT

Smt. Vandana Badola

PGT-Physics

Sh U.K. Jha

PGT-History

 

-                     To liason with near by school and organize various programme in collaboration with it.

13

Atal Tinkering Lab

Sh Abhishek

TGT-WE(I/C)

Sh. A.S. Modi

 

 

 

 

-                      

14

Adolescence Education Programme(AEP) & Disha club

Sh Ketan Shah

TGT-English

Mr. P.K. Khandelwal

PGT-Maths

Smt. Shubhali Chauhan PGT-Bio

Sh CP Singh

TGT-Maths

Sh KS Chauhan

PGT-Eng

 

AEP based CCA program in morning assembly, installation of AEP box, formation of Disha club

15

Green Vidyalaya

Ms. Aditi Agrawal

Ms. Hemlata B

Sh N.L.Soni

Ms. Neelima Srivastav

 

 

 

 

(CMP – PRIMARY )

1

Equip

Sh Tejmal Desarla

Vice principal

Sh U.K.Jha PGT-Hist

Smt Savita Singh

TGT-Maths

 

 

 

Preparation of readiness programme for class VI, planning for bridge courses, maintenance of display board, any other

2

CMP

Smt. Richa Mehra

PRT(I/C)

Smt Nita T (PRT)

Shri Pinakin Valand

PRT

Smt. Pallavi Parmar

PRT

 

 

Planning for organizing various activities  under CMP

3

TLM

Mrs. Neeta Tiwari

PRT(I/C)

Mrs. Rekha Maitrak

PRT

Mrs. Afroz.M

PRT

Mr. Pinakin

PRT

Mr. Jignesh Rathore

PRT

 

Planning for organizing various activities  under CMP

4

ACTIVITY ROOM

Mr. Pinakin

(Blue Building)

Ms. Kanchan

(RedBuilding)

Comp. Instructor

Mr. Haresh Parmar

 

 

Planning for organizing various activities  under CMP

5

FILM SHOW

Mr. Pinakin

Ms. Kanchan

Comp. Instructor Primary

 

 

 

Planning for organizing various activities  under CMP

6

ART & CRAFT

Mrs. Kavita S

Mrs. Neeta S

Mrs.Pinal Patel

PRT (I/C)

 

 

 

Planning for organizing various activities  under CMP

7

WORKSHEETS

Ms. Kanchan

Mrs. Neeta Tiwari

Mrs.Simi Dasani

PRT

 

 

 

Planning for organizing various activities  under CMP

8

CLASS LIBRARY

Ms. Areena Anjan (LIB)

Mrs. Prameela M

Mrs.Richa Mehra

PRT

Mrs.Simi Dasani

PRT

All Class Tr.

 

Planning for organizing various activities  under CMP

9

READING CARDS

Mrs. Hema M

Mrs. Richa Mehra

Mrs. Prameela M

Mrs. Pallavi

Sh Jignesh Rathore

Sh Haresh Parmar

Planning for organizing various activities  under CMP

10

NEWS LETTER

PRIMARY

Smt Pallavi Parmar

PRT

Smt Kabita Sinha

PRT

Smt Pinakin Valand

PRT

Smt.Simi Dasani

PRT

 

 

 

 

(DISCIPLINE)

1

Flag hoisting and lowering committee

Sh Ramesh Jangid

PET

Dr Shweta Rathod

(Music Tr)

Sh. Abhishek Singh (W.E.T)

 

 

 

Daily hoisting and lowering of national flag & to ensure every students as well as staff salute to it, aware the importance of it.

2

Supervision of Vidyalaya Cleanliness &,Discipline etc.

Sh KT Dabhi

TGT-SST

Sh Ketan Shah 

TGT-English

Shri Jaswant Charan

TGT(Art)

Shri Abhishek Singh

TGT(WETR)

 

Sh Ramesh Chandra Jangid

 

 

All class teachers

Planning for regular monitoring of cleanliness & maintenance of school premises, fixing of accountability, Duty check list of classrooms, departments, corridors, toilets etc & reporting

3

Floor wise duty Overall(Main V Building)

Shri Abhishek Singh

TGT(WETR)

 

 

 

 

 

-To ensure discipline and cleanliness, furniture etc. of the floors.

- To maintain use of toilets by students, no. of. Children not more than 2 to 3 should be inside toilet.

4

Ground Floor

Sh KS Chauhan

PGT-Eng

Sh. Mukesh Rathod

 

 

 

 

 

5

First Floor

Sh Abhishek

 

Smt. Madhuri Singh

Sh R.N.Singh

PGT-Phys

 

 

 

 

6

Second Floor

Sh T J Makwana

Smt. Aditi Agarwal

Smt Neelima Srivastav

 

 

 

 

7

Third Floor

Sh K T Dabhi

Smt Anju Bala TGT SST

 

 

 

 

 

8

Old  Vidyalaya building(Primary section)

Mr Haresh Parmar

PRT

1st Floor

Mr Ketul Kapadia

PRT

2nd Floor

Smt Neeta Tiwari,

PRT

1st Floor

Smt Dishaben Shah

PRT 2nd Floor

 

 

 

9

Main Ground,

Basketball court

Shri Ramesh Chandra

TGT(P&HE)

Yoga teacher

Coach

 

 

 

 

10

Pre Primary & Ist standard (Building)

Smt Damyanti Lone

PRT

Dr. Rekha Maitrak

PRT

Smt Neeta Tiwari

PRT

Sh Ketul

Sh Haresh

 

 

11

Discipline

All Teachers

 

Sh R.J Dave

PRT

Red Build.

Smt. Indu Sharma

Blue Build.

 

 

 

To ensure the discipline in the school.

12

National Disaster Management Guidance

Sh Rajendra Diwan

Sh L.S. Solanki

Sh. T. J. Makwana

Sh. Ramesh Chandra

Smt. Pallavi Parmar

Smt. Nayana PAdia

PRT

To prepare evacuation plan, display the evacuation plan, conduct mock drills, liason with police, AMC, and fire safety personal.

 

(MAINTENANCE & REPAIR)

1

Furniture department

Sh Mukesh Rathod I/C  

 

Shri Jignesh

PRT

Sh K.T. Dabhi

TGT-Sost